#1 2012-11-06 17:22:22

 lubie-cherry-coke

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-06
Posty: 826
Punktów :   

Łacina - tłumaczenie tekstu

Znalezione w necie.

B. PUELLAE DE SE NARRANT. (Dziewczęta opowiadają o sobie)
Siedzę w klasie (sali). Przychodzisz do sali. Widzisz mnie, pozdrawiasz i opowiadasz mi o tobie (sobie). Ja zaś opowiadam tobie o mnie.Ja pracuję i ty pracujesz. Widzisz, że pracuję. Teraz Paula i Kornelia przychodzą do klasy, widzą nas, pozdrawiają i opowiadają nam o sobie. My także opowiadamy o nas. Wtedy dziewczęta widzą nauczycielkę. Widzimy, że nauczycielką siedzi i czyta. Teraz dziewczęta siedzą i czytają. Wtedy nauczycielka przychodzi do nas i pyta: ''Skąd przychodzicie? Co robicie? O kim opowiadacie?''. Dziewczęta odpowiadają: ''Przychodzimy do klasy, żeby pracować.''. ''Uczycie się chętnie?''-pyta nauczycielka. ''Nie zawsze chętnie się uczymy, lecz dzisiaj lekcja nam się podoba.''-odpowiadają dziewczęta. ''Cieszę się, bowiem słyszę, że chętnie się uczycie.''-mówi nauczycielka.

Offline

 

#2 2012-11-06 18:56:25

Aggie

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-12-20
Posty: 20
Punktów :   

Re: Łacina - tłumaczenie tekstu

dzięki

Offline

 

#3 2012-11-13 15:34:36

 Dżinga

Użytkownik

3280572
Skąd: Jarosław
Zarejestrowany: 2010-10-03
Posty: 151
Punktów :   

Re: Łacina - tłumaczenie tekstu

De schola romana

Na tablicy widzimy szkołę.
Antyczne szkoły nie są duże. Liczba uczniów jest mała. Nauczyciel i dwóch uczniów siedzą, trzymają książki i recytują. Nauczyciel słucha uczniów. Oto przybywa trzeci spóźniony i pozdrawia nauczyciela. Nauczyciel nie jest zadowolony z ucznia.
Srogie słowa nauczyciela słucha: ''Gnuśnym zawsze dni wolne''
Chłopcy z nauczycielem czytają piękne zdania z książek poetów.
''W czasie wojny milczą muzy'', ''Przez trudy do gwiazd'', i ''Tyle wiemy ile pamiętamy'' Chłopcy z nauczycielem (dyskutują) i nauczyciel uczniom tłumaczy zdania. Dobry nauczyciel nie wskazówkami, ale przykładami chłopców myśli uczyć powinien. Książki poetów są pełne przykładów. Piękne przykłady myśli mężów wykształconych także ludność niewykształconą fascynowały.


Nie odpowiadam za jakość


Kinga Korneluk

Offline

 

#4 2012-11-13 20:44:29

 leogirl

Administrator

Zarejestrowany: 2010-10-11
Posty: 367
Punktów :   

Re: Łacina - tłumaczenie tekstu

Dzięki wielkie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Olga

Offline

 

#5 2015-05-09 17:26:16

wielonka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2015-05-09
Posty: 5
Punktów :   

Re: Łacina - tłumaczenie tekstu

o, ciekawy wątek

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mapa fotowoltaiki